Prețuri Cimitirul Parohial Ghermănești

* Consiliul Parohial al Parohiei Ghermănești, prin procesul verbal nr. 17/2018, a aprobat cuantumul contribuțiilor de cult din cimitirul parohial Ghermănești:

1. Prețuri concesionare locuri de veci în Cimitirul Parohial Ghermănești.
  1. Un loc de folosință veșnică pentru enoriașii Parohiei Ghermănești:
  • 1.500 lei
  1. Un loc de folosință veșnică pentru concesionarii din alte parohii:
  • 4.000 lei
  1. Pentru un loc de înmormântare pe 7 ani (se pot face maxim trei prelungiri consecutive): 500 lei.

* Pentru fiecare an de prelungire a unui loc de înmormântare pe 7 ani – 100 lei.

* Dreptul la prelungire sau cumpărare îl au concesionarii cu locuri pe 7 ani

* pentru concesionarea locurilor de înmormântare dobândite prin moștenire, până la gradul 4 de rudenie inclusiv, nu se percepe prețul unei noi concesiuni

* pentru locurile transmise prin testament și donații, se prevede – pentru cazurile sociale ce vor face dovada prin martori și înscrisuri (adeverință salarială și talon de pensie) – o plată de ½ a tarifului de concesionare.

1. Prețuri întreținere Cimitirul Parohial Ghermănești.
  1. Plata anuală de întreținere cimitir ( Atenție! Nu de îngrijire a mormintelor) este de 30 lei de loc. ( Exemplu: Sunt concesionari care au locuri de înmormântare cu 3 morminte – locuri. Suma de plată este de 90 lei/ an.)
  1. Plata către parohie în cazul construirii de cripte:

-          Concesionarul – 70 lei/

-          Executantul – 10 % din valoarea manoperei cuprinsă în deviz (Se va lucra numai cu firma specializată).

1. Construire bordură:
    • 1 (un) loc – 80 lei
    • două locuri – 100 lei
  2. Depunere în capelă (pentru toată perioada depunerii, cel mult 3 zile)
    • 100 lei

Toate prețurile afișate respectă Temei Nr. 6767/ 21.06.2012 al Arhiepiscopiei Bucureștilor.